Informator - ciekawostki na temat matury z języka angielskiego.

Przydatne Strony WWW:

 • Nauka języka obcego


  Nic nie jest jednoznaczne.
  Nie ma jednej, uniwersalnej drogi.
  W drodze do rozwoju umiejętności pozostajesz sam.
  Wszystko zależy tylko od ciebie.
  Nie wiesz dokąd dokładnie prowadzi Twoja droga.
  Twoja droga nie ma końca, ma tylko początek.

  Wszystkie te wytyczne brzmią jak porady Mistrza Jody udzielane młodym kandydatom na wojowników Jedi.
  Niestety zasady te, sformułowane tak ogólnie, mogą dotyczyć każdej z dziedzin życia. Przecież to oczywiste, że za wszystkie sukcesy i porażki jesteśmy odpowiedzialni właśnie my. To od nas zależy to, kiedy skończy się droga, proces nauki. Nie jest tu istotne, jaką dziedzinę poznajemy. W każdej sukces zależy wyłącznie od nas.
  Czy możemy jakoś pomóc sobie w nabyciu wiedzy związanej z językami obcymi? Na pewno tak. Istnieje wiele metod podniesienia umiejętności językowych. Istnieje wiele osób, materiałów dydaktycznych, które mogą pomóc nam nauczyć się nowego języka w stopniu nas zadowalającym - dla niektórych wytyczną jest pozytywne zaliczenie egzaminu (matura angielski, studia na każdym kierunku - gdzie standardem programowym jest poziom B2, egzamin międzynarodowy), dla innych skuteczność w porozumiewaniu się w życiu codziennym.
  Najważniejsze to jednak nasze nastawienie do całego procesu nauki, motywacja i świadomość tego, co w nauce może nam pomóc, a co przeszkodzić.

  Nauka języka - metody walki.
  Język biznesowy posługuje się pojęciem mentora, czyli osoby, która wspiera (radą, doświadczeniem) osobę, która zaczyna swoją przygodę z wielkim światem biznesu. Z językiem obcym może być podobnie - możemy skorzystać z pomocy korepetytora, pilnie współpracować z nauczycielem, szukać osób, które już posługują się docelowym językiem (odwiedzając fora internetowe, komunikując się z taką osobą przez internet w relacji na żywo).
  Wśród materiałów dydaktycznych, z których możemy skorzystać są szkolne podręczniki, repetytoria językowe z testami, materiały do ćwiczeń dostępne w internecie, strony blogowe nauczycieli języka angielskiego, publikacje dotyczące konkretnych, docelowych egzaminów, jakie chcemy zdawać - podręczniki w formie kursów do FCE, CAE.

  O czym pamiętać.
  W nauce języka obcego faktycznie jesteś zawsze sam. To, czy wybierzesz się na lekcję z korepetytorem, czy zastąpisz ją próbami zapamiętania nowych słówek, zależy tylko od ciebie. Sam musisz się motywować. Codziennie. To twój wybór i tylko od ciebie zależy czego dziś się nauczysz.
  Nauka może dać ci ogromnego, pozytywnego kopa, gdy każdy dzień zamykasz ze świadomością, że skubnąłeś coś nowego. Niestety to broń obosieczna. Poczujesz mocne wyrzuty sumienia, jeśli twój dzień zakończy się bez nowych informacji lub nawet szybkiej powtórki.
  Czy wiesz, że na naukę nowego języka wystarczy 10 minut dziennie? Mało? Dla większości osób to wciąż za dużo. Pamiętaj o tym i działaj - metoda nie ma znaczenia. Nie ja jednej uniwersalnej drogi. Zacznij od słówek, zwrotów grzecznościowych, rozmówek. Później przejdź do podstawowych czasowników, czasowników modalnych. Następnie… A dalej droga wolna. Podczas nauki kolejnych rzeczy znajdziesz masę tematów, przy których będziesz chciał zatrzymać się na dłużej, które będziesz chciał doprecyzować. Każdy dzień przyniesie nowe informacje. Nie musisz mieć planu.

  Twoja droga nie ma końca, ma tylko początek.
  Faktycznie najważniejsze jest zacząć. Dalej świat prowadzi cię za rękę. Pamiętaj, że twoim najważniejszym zadaniem jest wciskać się w ten nowy świat tak głęboko, jak to tylko możliwe. Piosenki, filmy z napisami, podręczniki, słowniki, rozmówki, internet, znajomi, użytkownicy docelowego języka i testy testy testy. To, ile osiągniesz w procesie nauki nowego języka zależy od tego, jak dużo informacji o tym języku będziesz się starał posiąść.

  Zdobądź odznakę językowego palacza, który w pracy zapewnia odpowiednią ilość wsadu, a twoja lokomotywa zabierze cię w miejsca, o których dziś nawet jeszcze nie słyszałeś. Powodzenia.